понеділок, 30 жовтня 2023 р.

Хелловін по-українськи або Велесова ніч


Вже багато років поспіль в Україні в ніч з 31 жовтня на 1 листопада відзначають іноземне свято під назвою Хелловін. За легендою, в цю ніч духи всіх померлих блукають вулицями міст та селищ. Проте  це свято існувало ще за часів поклоніння місцевим богам і називалося Велесова ніч, та існувало навіть три періоди в українській традиції, коли духи потойбіччя поверталися на землю. 

ВЕЛЕСОВА НІЧ: СВЯТО ПРЕДКІВ

Велесова ніч - це стародавнє українське свято, яке припадає на ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Це свято має глибокі корені в дохристиянських язичницьких традиціях та пов'язане з богом Велесом.

Велес - це дохристиянський бог, якого вважали покровителем мистецтва, музики, поезії, краси, таланту, щастя та любові. Він також був опікуном творчих людей, волхвів, віщунів та ясновидців. 

Повір'я говорить, що Велес навчив людей співіснувати з природою, вирощувати зерно, пасти худобу та брати молоко без вбивання тварин. Він був богом достатку, і тому його шанували так само сильно, як і інших слов'янських богів, таких як Перун.

ОБРЯДИ ВЕЛЕСОВОЇ НОЧІ

На Велесову ніч люди вірять, що душі померлих спускаються на землю. Ця ніч вважається часом містичним і магічним, коли бажання можуть здійснюватися.  В давні часи існувало декілька традицій та обрядів пов'язані з цим святом:

 Ставили свічки, щоб душі померлих могли знайти шлях до свого дому. 

 Згадували хороші речі про своїх померлих родичів та збиралися на спільну вечерю, накривши стіл як для живих, так і для душ померлих.

В цю ніч вважалося, що сновидіння особливо сильні. Побачити у сні когось із померлих родичів вважалося дуже доброю прикметою. Щоб забезпечити собі достаток, потрібно було зібрати всі гроші в гаманці та роздати бідним, адже це принесе вдачу.

Стародавні обряди охоплювати стрибання через багаття та ходження по розпеченому вугіллю, що символізувало очищення тіла та духу від негативних сил.




пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

Осінні канікули.

 УВАГА !!!!

Осінні канікули  30.10.2023р. по 05.11.2023 р. (включно)

Осінні канікули-2023: пʼять головних правил безпеки для дитини

Правило 1. Жодних розмов з незнайомцями

Те, що говорити чи кудись йти з незнайомцями не можна, сучасні діти загалом знають добре. Однак, війна внесла свої корективи: незнайомець може підійти до дитини у сховищі чи запропонувати перечекати тривогу у безпечному місці». 

Як діяти? Поясніть дитині, що у сховищах та безпечних місцях краще за все звертатися до людей у формі: військових чи поліціянтів, робітників станцій метро тощо. У крайньому разі (сів телефон або немає звʼязку) можна підійти до мам з дітьми. 

Друге: якщо вашій дитині менш як 9 років, краще ходити у сховище разом, адже вона може заблукати чи розгубитися. Якщо дитині більш ніж 10 років, варто провести детальну бесіду щодо безпеки, завантажити на телефон офлайн-застосунок з мапою укриттів та написати на аркуші паперу від руки ПІБ, телефон батьків та найближчих родичів, потім покласти його у сумку дитини. 

Правило 2. Що робити, якщо вимкнули світло?

Навіть без обстрілів у мережі зараз частіше виникає екстрене навантаження, через що можна залишитися без світла на декілька годин. Дитина на канікулах проводить більше часу вдома і такий момент може застигнути її зненацька, коли вона буде сама.

Як діяти? Памʼятаємо золоте правило: сірники та відкритий вогонь — не іграшка для дітей! Тому залишати дитині свічки — не найкращий варіант. Краще за все придбати світильники на батарейках чи акумуляторах, а також павербанки чи зарядну станцію. Проведіть дитині докладний інструктаж, як цим користуватися та максимально полегшить його взаємодію з цими речами, підготувавши все заздалегідь. 

Робіть контрольні дзвінки кожні пів години, а якщо відчуваєте страх дитини, краще або відпроситися з роботи, або ж — звернутися до близьких родичів. 

Правило 3. Підозрілі предмети на вулиці

І у мирний час брати невідомі сумки чи коробки у руки було небезпечно. У воєнний стан це взагалі може коштувати життя. У «нічийних» покупках можуть сховати бомбу, вибуховий пристрій або навіть міну. 

Як діяти? Детально розкажіть дитині, чому не варто брати до рук невідомі пакунки (навіть якщо хтось пропонує їх взяти) та чому у таких випадках потрібно терміново телефонувати у поліцію та батькам. 

Також можна показати тематичні відеоуроки для дітей від песика Патрона, а щоб закріпити знання в ігровій формі, пропонуємо взяти участь у нашому конкурсі «Мінна безпека», де ми розповідаємо про мінну безпеку та базові правила першої допомоги. 

Правило 4. Правила дорожнього руху

Безпека на дорогах — одна з головних тем на уроках ОБЖ у школах. Проте, з дитиною варто говорити про це і вдома, особливо, якщо ви живете у великому місті.

Як діяти? Мало розповісти дитині базові правила ПДР — краще покажіть на власному прикладі під час прогулянки та коментуйте кожну дію. Закріпіть на одязі своїх дітей світловідбивальні елементи — це зробить їх помітними для водіїв у темряві або в умовах обмеженої видимості. 

Правила 5. Виховуйте власним прикладом

Головне правило безпеки навколо дитини: безпечний дорослий. Тому дотримуйтесь ПДР завжди, а також — дійте згідно з інструкціями при відключенні світла чи повітряній тривозі. 

Чому це потрібно? Дитина має відчувати себе частиною родинного колективу, де від кожного вимагається дотримуватися правил і умови для всіх чесні та відкриті. Тоді їхнє виконання вона буде сприймати одночасно і як гру, і як необхідність. 



28 жовтня День визволення України.


Сьогодні учні нашого класу переглянули відеоматеріали присвячені  Дню визволення України від німецько-фашистських загарбників.
УКРАЇНА - КРАЇНА НЕЗЛАМНИХ .





27 жовтня -День української писемності та мови

 Цього року дата свята змінилася - Україна вперше відзначатиме День української писемності та мови 27 жовтня. Перенесення пов’язане з переходом Православної церкви на новоюліанський календар, згідно з яким дати неперехідних свят змістилися на 13 днів раніше. Тож день пам’яті Нестора Літописця випадає на церковне свято 27 жовтня28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування Дня української писемності та мови - з 9 листопада на 27 жовтня.

Наш клас долучився до написання Всеукраїнського диктанту.






понеділок, 23 жовтня 2023 р.

24 - жовтня Міжнародний день Організації Об'єднаних Націй.

        24 жовтня світове співтовариство відзначає Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй. Цей день є річницею з моменту прийняття Статуту ООН — документу, який описує всі цілі та напрями у роботі Організації Об’єднаних Націй. Серед найбільш важливих досягнень ООН, про які згадують в цей день, можна назвати підписання декларації прав людини, яка з’явилася в грудні 1948 року. Україна серед перших держав підписала статут ООН і ввійшла до групи засновників організації. Зараз до складу Організації Об’єднаних Націй входять 192 держави, крім цього, вони є членами Генеральної Асамблеї ООН.

В нашому класі пройшла година спілкування " ООН та Україна".






пʼятниця, 20 жовтня 2023 р.

ВІД ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ВАШЕ І ОТОЧУЮЧИХ!



   ВІД ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ  ТА ЗДОРОВ’Я ВАШЕ І ОТОЧУЮЧИХ!  

 

У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою

ЗАБОРОНЕНО:

 

        наближатися до виявленого предмета;

        пересувати його або брати в руки;

        розряджати, кидати, ударяти по ньому;

        розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет, приносити предмет додому, у навчальне приміщення, інші багатолюдні місця.

  

При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

 

        негайно (з безпечного місця) повідомте чергові служби МНС (тел. 101), міліцію (тел. 102);

        не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте поряд із знахідкою інших людей;

        припиніть усі види робіт у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;

        не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух), дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

 

У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій і Вас евакують:

 

        одягніть одяг із довгими рукавами, щільні брюки та взуття  на товстій підошві. Це може захистити від осколків скла;

        візьміть документи (паспорт, свідоцтво про народження дітей тощо), гроші;

        під час евакуації слідкуйте за маршрутом, указаним службами, які проводять евакуацію;

        не намагайтеся скоротити шлях, тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування;

        тримайтеся подалі від ліній енергопостачання, що впали.

 

Якщо Ваш будинок (квартира) опинилися поблизу епіцентру вибуху:

 

        обережно обійдіть усі приміщення, щоб перевірити чи немає витоку  води, газу, спалахів тощо;

        у темряві в жодному випадку не запалюйте сірника або свічки – користуйтеся ліхтариком;

        негайно вимкніть усі електроприлади, перекрийте газ, воду;

        з безпечного місця зателефонуйте рідним і близьким, стисло повідомте про своє місцеперебування, самопочуття;

        перевірте як ідуть справи в сусідів – їм може знадобиться допомога.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовленні фахівці-сапери, які мають допуск  до цього виду робіт.

16 - 20 ТИЖДЕНЬ ПРОТИПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ,

Правила безпечної поведінки під час пожежі.

ПАМ'ЯТКА

Щоб не сталося пожежі:

1. Ніколи й ніде не грайте із сірниками й запальничками.
2. Самостійно не запалюйте газову плиту, а в сільському будинку не намагайтеся розтоплювати піч.
3. Не залишайте без догляду ввімкнені праску або чайник.
4. Не грайте з бензином, гасом й іншими рідинами, які можуть спалахнути.
5. У лісі не розпалюйте багаття без дорослих.

ПАМ'ЯТКА

про правила поводження учнів у разі загрози пожежі

Правила поводження під час пожежі

1. Правила пожежної безпеки у вашому домі

Пожежа — це завжди лихо. Проте не всі знають елементарні правила поведінки у випадку пожежі. І навіть знайоме з дитинства — «телефонуйте 101» — у паніці забувається. Ось декілька найпростіших порад, які допоможуть вам у складній ситуації.

Головне правило — ніколи не панікувати!

2. Що робити в разі виявлення загоряння або пожежі

• сповістити про це за телефоном 101, указавши точну адресу, поверх і характер загоряння;

• негайно повідомити про те, що трапилося, сусідам;

• за можливістю падати допомогу хворим і літнім людям, знеструмити квартиру;

• зачинити вікна й двері, щоб не роздмухувати полум'я;

• якщо можливо, потрібно вийти з квартири й зачинити за собою двері;

• за сильної задимленості пересуватися рачки або поповзом;

• під час проходження через приміщення, яке горить, зняти легкозаймистий одяг і одяг, що плавиться, облитися водою, накритися мокрою ковдрою, віддихатися, затримати подих, залишити приміщення бігцем;

• якщо немає можливості покинути квартиру через сходову площадку, то потрібно використати балконні пожежні сходи, а за їх відсутності вийти па балкон або лоджію і кликати на допомогу!

Щоб уникнути пожежі, не можна:

• залишати в будинку, особливо де є діти, легкозаймисті предмети;

• залишати без догляду запалені газові плити й електричні чайники, інші електричні прилади, що правлять для приготування їжі й кип'ятіння води;

• використовувати зношені, перебиті й саморобні електроподовжувачі;

• навантажувати на одну розетку кілька електричних приладів, сумарна потужність яких перевищує 1,5 кіловата;

• застосовувати в електропробках і запобіжниках саморобні дротові «жучки»;

• використовувати в пластикових лампах й абажурах електролампочки більшої, ніж зазначено в технічному паспорті, потужності;

• накривати чи обгортати електролампи газетами або тканиною;

• розташовувати нагрівальні прилади поблизу штор, накидок, розвішаного одягу, стін, обклеєних шпалерами тощо;

• палити в ліжку;

• сушити білизну, розігрівати мастики, побутову хімію над вогнем або з будь-якою іншою метою використовувати у квартирі відкритий вогонь;

• захаращувати пожежні виходи;

• замикати пожежні двері й люки в лоджіях і на балконах верхніх поверхів;

• користуватися під час пожежі ліфтом;

• спускатися у під'їзді, тримаючись за сходові поруччя;

• заходити в приміщення, що горить, якщо немає можливості проскочити його за кілька десятків секунд.

Правила поводження під час пожежі

Кілька правил безпечного поводження у випадку пожежі.

• Якщо пожежа виникла вночі, і ви прокинулися від запаху диму, у жодному разі не залишайтеся в ліжку. Підводитися з нього, як звичайно, не можна, потрібно скотитися па підлогу. Дим, у якому містяться отруйні речовини, піднімається вгору.

Якщо ви сядете на ліжко, то вдихнете його й можете отруїтися, урятуватися вже буде важко. Тому необхідно опуститися нижче границі диму.

Запам'ятайте: задимленим приміщенням пересуватися треба рачки або поповзом (щоб не втратити орієнтацію). Потрібно доповзти до дверей. Але відразу відчиняти їх не треба, оскільки в сусідній кімнаті (або на сходовій площадці) може бути основне місце загоряння. Обережно, тильною стороною долоні доторкніться до дверей і ручки. Якщо поверхня тепла, а ручка гаряча — це тривожні ознаки: за стіною бушує пожежа. Якщо ж ні, обережно відчиніть двері, але не розчиняйте навстіж. Бо тоді утвориться сильний приплив повітря, і якщо в кімнаті все таки є загоряння, нехай навіть невелике, це може призвести до спалаху полум'я.

• Переконавшись, що шлях вільний — пожежі немає, перебирайтеся до наступної кімнати, але не забудьте зачинити за собою двері. Дотримуючи всіх застережних заходів (рухатися тільки поповзом або рачки, щоразу зачиняючи двері), спробуйте дістатися до виходу. По дорозі розбудіть усіх, хто є у квартирі, маленьким дітям, літнім або хворим допоможіть покинути квартиру, що горить.

• Вибравшись із неї, негайно зателефонуйте в пожежну охорону за Єдиним телефоном порятунку — 101. Диспетчерові потрібно чітко назвати вулицю, номер будинку, поверх, де відбулася пожежа. Необхідно пояснити, що горить — квартира, горище, підвал, коридор тощо.

• Якщо в будинку є кодовий замок, назвіть помер коду. Організуйте зустріч пожежних і покажіть їм найкоротший шлях до будинку. Це прискорить їхнє прибуття до місця події, особливо, коли будинок розташований не на самій вулиці, а в глибині забудови.

• Якщо телефону в кімнаті немає, а шлях відрізаний, тоді підповзіть до вікна, зробіть глибокий вдих, затримайте подих, підведіться, швидко розкрийте вікно й знову присядьте навпочіпки (пам'ятайте про отруєння димом!). Не відкривайте вікно па всю ширину (приплив повітря підсилить вогонь), висуньтеся й кричіть: «Допоможіть, пожежа!».

• Якщо, стоячи біля вікна, ви задихаєтеся від диму, знову присядьте й глибоко вдихніть. Потім підведіться й знову кличте на допомогу! Намагайтеся привернути до себе увагу: стукайте по жерстяному укосу підвіконня, киньте що-небудь у вікно сусідньої квартири тощо.

• Припустімо, вікно відкрити не вдається, тоді розбийте скло твердим предметом або ударом ноги (перед цим потрібно взутися), але в жодному разі не руками: можна сильно порізатися.

Запам'ятайте! Спускатися по ринвах або за допомогою зв'язаних між собою простирадл украй небезпечно, ці прийоми можливі лише у виняткових випадках...

А щоб ці випадки обходили ваш будинок осторонь, намагайтеся прислухатися до наших нескладних порад і дотримуйтеся правил пожежної безпеки в побуті. Так надійніше!



БУЛІНГ-ЦЕ НЕБЕЗПЕКА,

 Булінг або цькування – це певні дії, які завдають фізичної або психічної шкоди. Сюди належить психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство, яке вчиняють стосовно малолітньої особи в навчальному закладі.

До цькування також входить знущання в інтернеті чи за допомогою телефонів. Наприклад, коли учневі регулярно надсилають непристойні повідомлення чи публікують особисті фото. Також враховується і цькування вчителів чи адміністрації школи щодо малолітніх.

Обговорення відеоролику: 



середа, 18 жовтня 2023 р.

18 жовтня

 

18 жовтня в Україні відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, який покликаний вчергове нагадати про необхідність консолідації зусиль органів державної та місцевої влади, громадських організацій з метою підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.

Оскільки торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини, Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Існує чимало різноманітних видів експлуатації: усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу.

Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно-просвітницькі акції з протидії торгівлі людьми з метою інформування громадян України про цю проблему, а також забезпечує формування державної політики у сфері протидії торгівлі людьми.

Наразі Мінсоцполітики заплановано розробку Методичних рекомендацій для органів місцевого самоврядування щодо виявлення осіб, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі серед дітей, осіб без громадянства та внутрішньо переміщених осіб.

14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України було схвалено Концепцію Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року (розпорядження КМУ від 14 липня 2021 р. № 800-р). Відповідно до зазначеного розпорядження, Міністерство соціальної політики разом з іншими центральними органами виконавчої влади розробляє проект Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.

 


понеділок, 16 жовтня 2023 р.

Всесвітній день здорового харчування відзначається щорічно 16 жовтня у 50-ти країнах світу. Харчування – один з найбільш важливих аспектів здорового способу життя. В організмі людини немає практично жодного органу і системи, нормальна життєдіяльність яких не залежала б від харчування.

ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ – ЗАПОРУКА ЗДОРОВ’Я

  1. Мінімальна термообробка. В овочах, фруктах і злаках знаходиться багато корисних для нашої життєдіяльності речовин. Тому потрібно намагатися якомога менше піддавати їх термічній обробці. Готувати на пару, грилі.
  2. Обмеження шкідливих продуктів. Цукор, сіль і спеції в помірних кількостях вживати можна, щоб їжа, і т життя не здавалися прісними. Однак не варто зловживати.
  3. П’ємо соки. Не тільки фруктові, але і овочеві соки вельми і вельми корисні для нашого здоров’я. Потрібно випивати в день хоча б один стаканчик свіжого смачного соку. Однак не варто забувати про протипоказання, якщо у вас є проблеми зі здоров’ям.
  4. Дотримуємося міру в їжі. Переїдання позначається не тільки на красу нашої фігури, але і на загальному самопочутті. Тому харчуватися потрібно часто, але по-трошки.
  5. Режим харчування. Це ще один наріжний камінь у твердженні про те, що правильне харчування запорука здоров’я. Їсти потрібно в одні і ті ж години, не поспішаючи і їжу потрібно ретельно пережовувати.

Ну, що ж здорове раціональне харчування, регулярні заняття фітнесом, відмова від шкідливих звичок, прогулянки на свіжому повітрі допоможуть вам довгі роки залишатися бадьорим, здоровим, активним і життєрадісним!


 

четвер, 5 жовтня 2023 р.

Збережемо ліси - збережем життя

 Ліси — легені нашої планети, вони мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення — беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість ґрунтів і ландшафти.

Як  кожен може допомогти у збереженні лісів?

Всесвітній фонд природи WWF-Україна зробив добірку простих порад на кожен день для всіх, хто хоче жити більш екологічно.

Відмовляйтеся від паперу, коли це можливо:

  • Обирайте цифрові версії документів, рахунки і виписки,
  • відмовтеся від друкованих чеків - їх неможливо переробити,
  • надавайте перевагу електронним книгам і журналам,
  • замість щоденника та стікерів користуйтеся замітками у смартфоні, 
  • скануйте замість ксерокопій,
  • обирайте тканинні рушники замість серветок.

Використовуйте папір і деревину стало:

  • Надавайте перевагу туалетному паперу з макулатури замість целюлози,
  • здавайте використаний папір і деревину на перероблення,
  • використовуйте пакування для подарунків та посилок знову,
  • якщо друкуєте, використовуйте обидві сторони листа,
  • обирайте папір та дерев'яну продукцію з маркуванням FSC.

Обирайте продукти з пальмовою олією сталого походження:

  • Обирайте продукти з логотипом Roundtable on Sustainable Palm Oils (RSPO), який підтверджує, що пальмові олія у товарі має стале походження,
  • якщо логотипа немає, уникайте продуктів, де у складі є "пальмова олія", "рослинна олія", "гліцерин", "лаурілактилат", "лаурилсульфат".

Відвідуйте ліси відповідально:

  • За можливості, ставте намети у спеціально визначених місцях,
  • користуйтеся за можливості маркованими маршрутами й екостежками, вони безпечні, й ви не потурбуєте диких тварин,
  • не вмикайте голосно музику, вона може потурбувати диких птахів та звірів,
  • будьте обережні з багаттям, розводьте у спеціально визначених місцях, зважайте на пожежонебезпечний період,
  • не залишайте після себе сміття,
  • не зривайте квіти - вони швидко зав'януть, краще зробити фото на пам'ять,
  • не ламайте кущів та гілок дерев для багаття, для цього в лісі є сухий хмиз.






неділя, 1 жовтня 2023 р.

З ДНЕМ ЗАХИСНИКА І ЗАХИСНИЦЬ.

 Українські захисники та захисниці, прийміть щирі вітання з важливим святом! Бажаємо вам міцного здоров’я та незламного духу! Хотілось би, аби в нашій країні був мир, тому сподіваємось на вашу силу та перемогу над  нашим спільним ворогом!...